اعتیاد به نوشیدن چای را با این روش ترک کنید

0
1499
Loading...
graphicstock.com

نوشیدن چای گاهی آرام بخش و برطرف کننده ی خستگی است اما اگر در نوشیدن آن زیاده روی شود عوارضی همچون مشکلات معده و دستگاه گوارشی, کم خونی و… را به دنبال خواهد داشت پس برای ترک نوشیدن زیاد چای ….

این روش بهترین راه برای ترک اعتیاد به چای می باشد

 پیشتر خواص در مورد مصرف هل از قبیل درمان شب ادراری و… خوانده اید این بار میخواهیم یکی دیگر از اثرات مثبت هل را به شما معرفی کنیم.

مضرات مصرف بیش از حد چای

اگر شما عادت به نوشیدن چای روزانه بیشتر از سه فنجان دارید باید آگاه باشید که این علاقه مضررات زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت چرا که مطالعات در این زمینه نشان داده است که افراد با نوشیدن بیش از 3 فنجان چای در روز خود را تا 50 درصد بیشتر در معرض انئاع بیماری های گوارشی قرار میدهند.طبق آخرین تحقیقات دانشمندان مادران باردار با نوشیدن بیشتر چای نوزاد خود را مبتلا به کم خونی به دنیا می آورند.

راه حل چیست؟

دوباره طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی پیشنهاد گروه بهداشت و سلامت سایت نمناک است. برای ترک اعتیاد به نوشیدن چای کافیست در چای خود را با دانه های هل دم کرده تا از ابتلا به عوارض نوشیدن بیش از حد چای تا میزان قابل توجهی جلوگیری کنید. این بدان معنا نیست که هر قدر دوست دارید چای با دانه ی هل بنوشید این راه عوار این کار را کم میکند پس به یاد داشته باشید که روزانه بیشتر از سه فنجان چای ننوشید.

Loading...

توصیه میشود:

توصيه مي‌شود چاي، چه سبز و چه سياه، همراه غذاهاي غيرگوشتي مصرف نشود زيرا سبب بروز تداخل و کاهش جذب آهن مي‌شود.

بهترين زمان براي مصرف چاي

بهترين زمان براي مصرف چاي يکي دو ساعت قبل يا بعد از غذاست زيرا غذا تا بخواهد به مرحله هضم برسد، بايد يک سري مراحل را در دستگاه گوارش طي كند. به ويژه اگر غذاي مصرفي چرب باشد، هضم غذا 2 تا 4 ساعت طول خواهد كشيد و تا زماني که به مرحله هضم برسد مي‌توان چاي را مصرف کرد اما در هر حال مصرف چاي با غذا چون روي هضم آن تاثير مي‌گذارد، درست نبوده و عادت غذايي مناسبي تلقي نمي‌شود.

از سوي ديگر، صرفاً نوشيدن چاي با هدف كاهش وزن نيز اقدامي منطقي به حساب نمي‌آيد. اينكه افراد فقط با مصرف يك ماده غذايي خاص به لاغري دست پيدا كنند نه توصيه مي‌شود و نه علمي است زيرا كاهش كالري دريافتي در مقايسه با كالري مصرفي است كه مي‌تواند بيشترين نتيجه يا همان كاهش وزن مورد انتظار را به همراه آورد.

توصیه های کاربردی برای نوشیدن چای در رابطه با وضعیت آهن بدن

* افراد سالم که در معرض کمبود آهن نیستند و از انواع مواد غذایی به میزان کافی مصرف می کنند، لازم نیست مصرف چای را کاهش دهند.

* افرادی که دچار کمبود آهن هستند، نباید بلافاصله بعد از غذا چای بنوشند و حداقل یک ساعت بعد باید این کار را انجام دهند. در این صورت تأثیر منفی چای بر روی وضعیت آهن بدن به حداقل ممکن می رسد.

* تمامی گروه های زیر بایستی در مصرف چای احتیاط کنند:

– کودکان زیر 6 سال

– دختران جوان

– زنان 18 تا 49 ساله

– زنان بالاتر از 75 سال

– و تمامی کسانی که دچار کمبود آهن هستند.

* مصرف متعادل چای یعنی 3 تا 4 فنجان در روز، تاثیر بدی بر وضعیت آهن بدن ندارد.

* مصرف همزمان غذاهای گوشتی (حیوانی) با منابع غذایی ویتامین C، تاثیر منفی چای در جذب آهن را کم می کند.

به طور خلاصه می توان گفت:

مصرف چای در افراد سالمی که رژیم غذایی متنوع و متعادل دارند، باعث کمبود آهن نخواهد شد.

جذب آهن از غذاها معمولاً کم است و تحت تاثیر تعدادی از عوامل قرار می گیرد که شامل:

کیفیت آهن مصرف شده ، تداخل جذب آهن با سایر عوامل غذایی (مثل کلسیم) ، نوع آهن (حیوانی یا گیاهی) و وضعیت فیزیولوژیکی بدن افراد (میزان ذخایر آهن بدن، دوران رشد، قاعدگی یا بارداری) است.

منبع:نمناک-سلامت-تبیان

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
لطفا نام خود را وارد کنید