نشانه های تخم مرغ خراب چیست؟ راه‌های تشخیص تخم‌مرغ سالم

0
19147
Loading...

روش‌های تشخیص تخم‌ مرغ سالم از تخ م‌مرغ خراب
تخم‌مرغ فاسد معمولا بسیار بدبو است و به راحتی از طریق بوی بد آن می‌توان به فساد آن پی برد اما گاهی اوقات تخم‌مرغ‌ها کهنه‌تر هستند و زودتر در معرض فساد قرار می‌گیرند؛ بنابراین بهتر است با روش‌های شناسایی تخم‌مرغ تازه از کهنه را بدانیم

graphicstock.com

یکی از راه‌های تشخیص تخم‌مرغ سالم تکان دادن تخم‌ مرغ است؛ اگر تخم‌مرغ کهنه باشد محفظه هوای داخل آن بسیار بزرگ بوده و سفیده تخم‌ مرغ حالت آبکی خواهد داشت و زرده به راحتی به اطراف پوسته انتقال می‌یابد.

روش دیگر تشخیص تخم‌مرغ سالم، شکستن تخم‌مرغ است؛ در تخم‌مرغ تازه زرده حالت گنبدی شکل دارد و سفیده به شکل حلقه در اطراف آن مشاهده می‌شود اما در تخم‌ مرغ کهنه زرده پخش و سفیده هم روان‌تر می‌شود.همچنین می‌توان با شناور کردن تخم‌مرغ در ظرف آب به سلامت و تازگی آن پی برد؛ در این روش در صورتی که تخم‌مرغ ته ظرف به شکل افقی قرار بگیرد تازه است و با زیاد شدن عمر آن کم‌کم به حالت عمودی قرار گرفته و اگر در نهایت در سطح آب قرار بگیرد تخم‌مرغ فاسد است و باید از مصرف آن خودداری کرد.

روش دیگر تشخیص تخم‌ مرغ‌های تازه، نگه داشتن آن‌ها در مسیر نور است. در این حالت تخم‌مرغ تازه شفاف به نظر می‌رسد.

یکی از راه‌های تشخیص تخم‌مرغ سالم از ناسالم توجه به پوسته‌ تخم‌مرغ است؛ به‌طوری که پوسته تخم‌مرغ باید کاملا تمیز، سالم، شفاف، سفید و بدون کثیفی باشد و به هیچ عنوان ترک‌خوردگی و شکستگی در آن وجود نداشته باشد.

Loading...

توجه به فرم‌ بیضی شکل تخم‌ مرغ از دیگر راه‌های تشخیص سلامت محصول است؛ به‌گونه‌ای که باید قسمتی از تخم‌مرغ باریک و قسمتی دیگر پهن باشد و بعد از شکستن، سفیده و زرده از یکدیگر جدا باشند به‌طوریکه با یکدیگر مخلوط نشوند و بوی فساد نداشته باشد.

یکی از نکاتی که در رابطه با تخم‌ مرغ باید به‌آن توجه کرد رنگ سفیده و زرده تخم‌ مرغ است؛ بعد از شکستن نباید رنگ تخم‌مرغ تغییر کند و به سمت رنگ‌های قهوه‌ای و سبز که با بوی بدی همراه است، برود

چنانچه تخم مرغ شکسته شود و زرده و سفید مخلوط شود، این امر نشان دهنده  کهنگی تخم مرغ است چرا که زرده و سفیده تخم مرغ سالم جدا از یکدیگر قرار دارند و مخلوط نمی شوند

 •   اولاً از مکان هاي مطمئن تخم مرغ خريداري کنيد که استاندارد باشد و براي مراکز پخش شناخته شده باشند.
 •  بعد از خريد تخم مرغ ، اگر مي خواهيد بدانيد که تخم مرغ سالم است يا نه ، کارهاي زير را انجام دهيد :

اگر پوسته تخم مرغ ترک داشت، آن را مصرف نکنيد. يک ظرف را پر از آب سرد کنيد و مقداري نمک در آن بريزيد و حل کنيد. سپس تخم مرغ را در آب ، فرو کنيد. اگر حباب هاي آب از اطراف تخم مرغ خارج شده نشان مي دهد که پوسته آن سوراخ دارد و سالم نيست.

 •  سعي کنيد بعد از خريد تخم مرغ آن را به طور تازه مصرف کنيد و در يخچال نگذاريد. اگر هم مي خواهيد آنها را نگه داريد، در دماي اتاق نگهداري کنيد، زيرا اگر تخم مرغ را در يخچال نگه داريد، بلافاصله بعد از بيرون آوردن از يخچال ، تازه تر از حالت واقعي به نظر خواهد آمد.

بنابراين براي اطمينان از تازه و سالم بودن تخم مرغ ، حداقل يک ساعت قبل از مصرف ، آن را از يخچال بيرون آوريد و در دماي اتاق نگهداريد.

 •  تک تک تخم مرغ ها را روي يک سطح صاف به صورت دوراني بچرخانيد. آنهايي را که به راحتي مي چرخند، مصرف کنيد.

تخم‌ مرغ‌های خونی قابل استفاده هستند
در برخی از تخم‌مرغ‌ها لکه خون مشاهده می‌شود که نمی‌توان این موضوع را عاملی برای ناسالم بودن تخم‌مرغ تلقی کرد چراکه وجود این لکه دو دلیل دارد؛ یکی قبل از این‌که پوسته بسته شود لکه خود از مجرا وارد تخم‌مرغ می‌شود و دلیل دیگر این است که ممکن است تخم‌مرغ نطفه داشته باشد. به‌طور کلی می‌توان گفت وجود این لکه‌ها در تخم‌مرغ مشکل بهداشتی ندارند اما از نظر شرعی باید این لکه از تخم‌مرغ برداشته شود تا قابلیت استفاده داشته باشد. این پدیده به ندرت و در کمتر از یک درصد تخم‌مرغ‌ها به وجود می‌آید. این حالت بیشتر در مرغ‌های پیر دیده می‌شود. همچنین عنوان شده است اگر رژیم غذایی مرغ‌ها از نظر ویتامین A کمبود داشته باشد، این حالت ایجاد خواهد شد اما قابل ذکر است که این تخم‌مرغ‌ها سالم هستند و مصرف آن‌ها هیچ مشکلی ندارد.

از طرفی جالب توجه است بدانیم که با کهنه شدن تخم‌مرغ رنگ این لکه خونی کم رنگ‌تر می‌شود که می‌توان این موضوع را یکی از راه‌های تشخیص تازه بودن تخم مرغ عنوان کرد.

زمان نگهداری تخم‌مرغ و نحوه صحیح مصرف
زمان نگهداری تخم‌مرغ را از تاریخ درج روی آن تا یک‌ماه بعد اگر در یخچال نگهداری شود می‌توان تخمین زد.برخی افراد تمایل به مصرف تخم‌مرغ خام دارند. اشکال عمده‌ای که در این روش مصرف وجود دارد، خطر آلودگی تخم‌مرغ به باکتری “سالمونلا” است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. طبیعتا امکان آلودگی به سالمونلا در تخم‌مرغ‌هایی که به طور صنعتی تهیه و بسته‌بندی نمی‌شوند بیشتر است.

شستن تخم‌مرغ اشتباه است!
نکته‌ دیگری که در زمینه‌ نگهداری تخم‌مرغ باید به آن توجه کرد نشستن تخم‌مرغ است. حدود ۱۶ هزار منفذ در پوست تخم مرغ وجود دارد که آلودگی‌های شیمیایی از طریق هوا، دست و … از این طریق وارد تخم مرغ می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی شده خریداری شود

روش آب

 • تخم مرغ خام (آب پز نشده باشد) را در داخل لیوانی پر آب بندازید
 • اگر تخم مرغ ، مستقیم به ته لیوان رفت ، تازه هست .
 • اگر تخم مرغ با زاویه به ته لیوان رسید کهنه است ولی هنوز خوراکی است.
 • اگر تخم مرغ شناور ماند باید دور انداخته شود.
 • یافته های فوق به دلیل افزایش محوطه هوا یا air cell در تخم مرغ با مرور زمان است. به اناتومی یک تخم مرغ نگاه کنید و با قسمت های مختلف ان آشنا شوید.وقتی تخم مرغ را آب پز می کنید ان قسمتی که اب توش جمع شده یا به سفیدی تخم مرغ وصل نیست محوطه هوا، است به شکل بالا نگاه کنید.

بررسی سفیدی تخم مرغ

خب شما یک شانه تخم مرغ دارید یکی از انها رو روی یک ظرف صاف مثل بشقاب یا ماهی تابه بشکنید :

 • اگر سفیدی لزج وچسبنده بود.
 • زیاد پخش نشد .
 • کمی مات بود.
 • تخم مرغ خیلی تازه است.
 • اگر روان بود.
 • آبکی بود.
 • به سادگی روی ظرف پخش شد.
 • تخم مرغ کهنه است.

بو کردن

یکی دیگر از راه های تشخیص تخم مرغ های خوب ،خوب بو کردن است. تخم مرغ فاسد بوی مشخص و ناخوشایند سولفوری دارد. گاهی اوقات بوش خیلی قوی هست و از پوسته شما می توانید استشمام کنید.وگرنه این بوی نامطبوع به محض شکسته شدن تخم مرغ کاملا خودش رو نشان میدهد

 

 • تخم مرغ سالم با عمر “1 هفته” تا کف ظرف در آب فرو می رود اما انتهای پهنش کمی به بالا متمایل می شود.
 • تخم مرغ سالم با عمر “3 هفته” در کف ظرف بر روی انتهای کوچکش متعادل و انتهای پهنش به سمت بالا خواهد بود.
 • تخم مرغی که روی سطح آب شناور می شود، “فاسد” است و قابل خوردن نیستمنبع : ایسنا / اینگونه

 

Loading...

جواب دهید

نظر دهید
لطفا نام خود را وارد کنید